Conference Schedule


      Each presentation is up to 30 minutes inclusive of Q&A Session.
      Some venues are still being confirmed but all times, dates and order of presentations are confirmed.

      Legend
      SMU SR: Singapore Management University (School of Accountacy) Seminar Room

    28 JULY AM SESSION (9:30am-12:30pm)

AUTHOR PAPER ID TIME TITLE VENUE/ROOM
SESSION TITLE: COLLABORATIVE COMMUNITIES (CHAIR: MICHAEL CENTURY)
Nedine Kachornnamsong 206 9:30am In Place-Spective SMU SR 1-1
Aleksandra Dulic, Keith Hamel 386 10:00am Intersections: Media – Action – Place SMU SR 1-1
Michael Century 40 10:30am Collaboration and Ownership in a Global Techno-art Software Community SMU SR 1-1
Kate Southworth 401 11:00am Distributed Network Art: Protocol and Ritual SMU SR 1-1
Isabel Valverde, Yiannis Melanitis 368 11:30am Generating Virtual Environments for Playful Touch Interactions: TOUCH TERRAIN SMU SR 1-1
Chris Wigginton 469 12:00pm Virtual Poiesis: “In-world” Creativity and Collaboration SMU SR 1-1
SESSION TITLE: CONTESTED SPACE, CONTESTED MEDIA (CHAIR: TAPIO MAKELA)
Mathias Fuchs 507 9:30am Welcome to the Pleasure Dome SMU SR 1-3
Mona Mahall, Asli Serbest 106 10:00am Paradox and Play: Beyond Computer Games SMU SR 1-3
Jaromil (Denis Roio) 41 10:30am dyne:bolic GNU/Linux: A Nomadic Operating System SMU SR 1-3
Alessandro Ludovico 502 11:00am Spam, the Economy of Desire SMU SR 1-3
Laetitia Wilson 184 11:30am

Serious Play: Counter-actions and Interventional Dissent in the Game Space

SMU SR 1-3
Yara Guasque, Hermes Renato Hildebrand, Silvia Guadagnini 95 12:00pm

Station “Name to be Chosen With the Local Population” Multi-User Platform

SMU SR 1-3
SESSION TITLE: MEDIA AESTHETICS (CHAIR: ANDREAS BROECKMANN)
Sherry Mayo 137 9:30am The prelude to the Millennium: The backstory of digital aesthetics SMU SR 2-1
Veroniki Korakidou, Dimitris Charitos 374 10:00am On the Language of Abstract Animation SMU SR 2-1
Geoffrey Alan Rhodes, Caitlin Fisher
426
10:30am Approaching a Material for Expression in the Aesthetics of New Media SMU SR 2-1
Nicolas THÉLY 158 11:00am Zita2010’s Melancholy and the “Low-resolution” Artists SMU SR 2-1
Ian Clothier 119 11:30am

On Integrated Systems: Hybrid Culture and Nonlinearity

SMU SR 2-1
Daria Tsoupikova 104 12:00pm Aesthetics as a Medium SMU SR 2-1
SESSION TITLE: NEGOTIATING MEDIA CULTURES (CHAIR: INGRID HOOFD)
Atteqa Malik 385 9:30am Reflections on Karachi_Past Present and Future SMU SR 2-2
Machiko Kusahara 132 10:00am Making Art as Commercial Products: An Ongoing Challenge of Device Art SMU SR 2-2
Kyungho Lim, Joonsung Yoon 444 10:30am Media Art Using Korea Traditional Cultural Archetype SMU SR 2-2
Tomoko Hatanaka 499 11:00am “Japanesque Modern” in Media Design Education SMU SR 2-2
Thasnai Sethaseree 452 11:30am “What Can We Learn From Street Scenario” SMU SR 2-2
Andrew Colquhoun,
Maria de Marias
257 12:00pm Strategic Transmissions: Livemedia and the Intensive Spatium SMU SR 2-2
SESSION TITLE: REALITY JAMMING 1 (CHAIR: LOUIS-PHILIPPE DEMERS)
Sally Jane Norman 60 9:30am “Jam to-morrow and jam yesterday — but never jam today.” The White Queen to Alice, Through the Looking Glass, Lewis Carroll SMU SR 2-3
Jan Torpus, Deanna Herst 192 10:00am LIVING-ROOM2 — domesticating the multiverse SMU SR 2-3
Hyun Jean Lee, Ali Mazalek 224 10:30am Experiences on the Boundaries: Screens in Between SMU SR 2-3
Regina Trindade, Hervé Guillou 483 11:00am Deciphering Realities, Moving Frontiers SMU SR 2-3
Steve Scheding,
Mari Velonaki, David Rye, Iain Brown
230 11:30am Synthetic Reality SMU SR 2-3
Louis-Philippe Demers 439 12:00pm Embodied Agents: Behaving Without Thinking SMU SR 2-3
ISEA2008 AIR TALK
Eastwood (Kristian Lukic & Vladan Joler) - 12:00pm - 12:30pm Civilisation V SMU SR 2-5
ARTIST / PROJECT PRESENTATIONS
Daniel Peltz
197
9:30am Beepez-le: An Artist Presentation SMU SR 3-1 
Brogan Bunt
306
10:00am View from the Castle SMU SR 3-1 
Roger Ferragallo
194
10:00am Interactive, On-Line Exhibition of Massive 546 Million Pixel Mural With Gigapan Tools SMU SR 3-2
Dew Harrison
62
10:30am Moving into the Stillness of a Daydream SMU SR 3-1 
Gavin Sade, Priscilla Bracks, Matt Dwyer
58
10:30am Charmed SMU SR 3-2
Rainer Prohaska
325
11:00am KRFTWRK - Global Human Electricity SMU SR 3-1 
Clea T. Waite
86
11:00am Moonwalk SMU SR 3-2
Greg Schiemer
437
11:30am Pocket Gamelan - performing with mobile devices SMU SR 3-1 
Yosuke Kawamura
111
11:30am MOBIUM SMU SR 3-2
Nicola Kaye, Stephen Terry
249
12:00pm Bypass: What is an opera without an audience? SMU SR 3-1 
Dan Monceaux, Emma Sterling
144
12:00pm Supermarket: audio-visual immersion SMU SR 3-2

 

 

    28 JULY PM SESSION (2pm-5pm)

AUTHOR PAPER ID TIME TITLE VENUE/ROOM
SESSION TITLE: REALITY JAMMING 2 (CHAIR: MELINDA RACKHAM)
Anke Jakob 273 2:00pm Blurring Boundaries Between the Real and the Virtual — About the Synthesis of Digital Image and Physical Space SMU SR 1-1
Eric Kabisch 490 2:30pm A Synthesis of Embodied and Synthetic Worlds SMU SR 1-1
Jean Ippolito 316 3:00pm Words to Avatars: Expressing Place in Cyberspace SMU SR 1-1
Rosanne Marshack,
Richard Valentin
334 3:30pm On Augmented Reality-Enabled Social Network Traces of Pratitya-samutpada (Interdependence) SMU SR 1-1
Angela Main 90 4:00pm Incarnate Expositions: The Hybrid Mix SMU SR 1-1
Carl Skelton 57 4:30pm The Tibetan Book of the Dead Live SMU SR 1-1
SESSION TITLE: FILMIC MEDIATIONS (CHAIR: SHEILA PETTY)
Meng Yoe Tan 155 2:00pm

Reality and Subjectivity: Digital Films as Cyborg Texts in a Post-Modern World

SMU SR 1-3
Aniruddha Dutta 200 2:30pm Negotiating a Newer Hybridity: Technology in Bollywood Film Songs SMU SR 1-3
Nathan Johnston 497 3:00pm The Nature of Experience in Transcultural Cinema SMU SR 1-3
Lisa Bode 14 3:30pm ‘Casting From Forest Lawn Cemetery’: Re-Animating Dead Screen Stars SMU SR 1-3
India Mara Martins 134 4:00pm Animated Documentary: technological change and experimentation SMU SR 1-3
SESSION TITLE: PERFORMING TECHNOLOGY (CHAIR: AJAYKUMAR)
Semi Ryu, Stefano Faralli, Paolo Bottoni, Anna Labella 68 2:00pm From Traditional to Virtual Interactive Puppetry: A Comprehensive Approach SMU SR 2-1
Margaret Schedel, Elizabeth de Martelly 117 2:30pm Realizing the Moment: Towards a Continued Role for Technology in Art SMU SR 2-1
Lone Koefoed Hansen 480 3:00pm Lost in Location SMU SR 2-1
William Russell Pensyl, Daniel Jernigan, Shang Ping Lee, Ta Hyunh Duy Nguyen 446 3:30pm Beyond the Table Top, Everyman, the Ultimate Commodity SMU SR 2-1
Anja Hashagen, Harry Seelig,
Heidi Schelhowe
443 4:00pm “Der Schwarm”: An example for Interaction of Computer Science and Performance Studies SMU SR 2-1
Helen Bailey, Simon Buckingham-Shum,
Sita Popat, Martin Turner
467 4:30pm e-Dance: Relocating Choreographic Practice as a New Modality for Performance and Documentation SMU SR 2-1
SESSION TITLE: BORDER RECKONINGS, BORDER CROSSINGS 2 (CHAIR: FLORIAN SCHNEIDER)
David Burns 75 2:30pm Virtual Borders and Surveillance in the Digital Age :: Visit-US SMU SR 2-2
Margaret Seymour 279 3:00pm REALITY JAM: the uncanny space of CCTV-based video art SMU SR 2-2
Maciej Ozog 360 3:30pm Liminal Acts. Using Mobile Technology as a Critical Medium SMU SR 2-2
Monika Ewa Codourey 482 4:00pm Territory as Interface: Designing Media-enhanced Interactive Spaces for Local-network Connectivity in Transportation Nodes SMU SR 2-2
Dyens Ollivier, Forest Dominic, Mondou Patric, Cools Valérie, Johnston David 157 4:30pm The Geography of Posthumanity SMU SR 2-2
SESSION TITLE: MEDIATED NARRATIVES (CHAIR: TERENCE WRIGHT)
Carlos Falci, Gabriela Jardim 133 2:00pm

Cybernarratives Configuration and Code Immersion: Some Perspectives

SMU SR 2-5
Iro Laskari, Charitos Dimitris 349 2:30pm Generative System for the Synthesis of Audiovisual Narrative SMU SR 2-5
Giorgos Artopoulos,
Eduardo Condorcet
108 3:00pm The House of Affects Project. Correlating Digitally Distributed Narrative to Adaptable Spaces SMU SR 2-5
Ayoka Chenzira, Yanfeng Chen, Ali Mazalek 166 3:30pm RENATI: Recontextualising Narratives for Tangible Interfaces SMU SR 2-5
Margaretha Haughwout 509 4:00pm Dangerous Fiction: The Body, Desire, and Narrative SMU SR 2-5
Terence Wright 84 4:30pm The Interactive Village: Ethnography and Narrative SMU SR 2-5
PANEL PRESENTATIONS
Irina Aristarkhova,  Margaret Tan, Mare Tralla, Mina Cheon 425 2:00pm - 4:00pm Locating Cyberfeminism SMU SR 2-3
ISEA2008 AIR TALK
Shiho Fukuhara & Georg Tremmel - 4:30pm - 5:00pm Common Flowers - Reverse Engineering, Open Sourcing and Cultural Hacking of GM plants SMU SR 2-3
ARTIST / PROJECT PRESENTATIONS
Kristy Kang
260
2:00pm Visualizing the Invisible:  Exploring the Border between Science and Culture SMU SR 3-1 
John Richards, Tim Wright
262
2:00pm Auto, Crack, Slimework and the Seven Leg Spider SMU SR 3-2
Grischinka Teufl, Tina van Duyne
153
2:30pm Project «•» SMU SR 3-1 
Kristin Bergaust, Alexis Parra
263
2:30pm Bar Candela  SMU SR 3-2
Barbara Rauch
185
3:00pm Virtual Emotions and facial expressions SMU SR 3-1 
Olivier Schulbaum, Susana Garcia Noguero
7
3:00pm The Bank Of Common Knowledge SMU SR 3-2
Andrew Doro, Rory Nugent
229
3:30pm Electronic Copy (Infrared Detector Cloud) SMU SR 3-1 
Troy Innocent, Darren Tofts, Stewart Haines
274
3:30pm Literacies of Speed: nonverbal communication in a MUVE SMU SR 3-2
Natalie Bewernitz, Marek Goldowski
220
4:00pm Unveiled Presence (secret sounds)  SMU SR 3-1 
Jay Bushman
275
4:00pm The Loose-Fish Project: an experiment in online storytelling SMU SR 3-2
Cym (Simone van Groenestijn)
87
4:30pm Connected 07 SMU SR 3-1 
Kael Greco
506
4:30pm Minus Worlds, Lost Levels and Glitchscapes SMU SR 3-2

      SMU SR: Singapore Management University (School of Accountacy) Seminar Room

2008, Singapore | home | site map | travel info | registration